Bezpieczni w sieci: Zanim zaczniesz używać Internet

Nie używaj Internetu w byle jaki sposób.

Pamiętaj, aby być odpowiednio zabezpieczonym. O ochronę musisz jednakże zatroszczyć się samodzielnie. Jak? Przedstawiamy poniżej kilka istotnych wskazówek, na jakie warto abyś zwrócił szczególną uwagę.

Po pierwsze warto uruchomić firewalla. Następnie zainstalować oprogramowanie przeciwko wirusom. Co więcej, za każdym razem trzeba uważnie patrzeć na to, jakie pliki otwieramy i nie klikać przypadkowych stron i dokumentów bądź wiadomości mailowych, gdyż wiele z tego, co trafia na naszą skrzynkę mailową to po prostu SPAM.

Jeszcze jedna porada to aktualizowanie oprogramowania, antywirusa i sterowników, co pozwoli na automatyczną poprawę jakości pracy całego sprzętu komputerowego. Warto również unikać korzystania ze stron www czy portali, jakie nie mają aktualnego certyfikatu, bowiem wtedy nie ma sto procent gwarancji, iż dany portal jest bezpieczny. Ponadto pamiętajmy o właściwej profilaktyce, a dokładniej o skanowaniu komputera raz na jakiś czas.

W tym samym celu dobrze jest także sprawdzać procesy sieciowe. Jeszcze jedna kwestia, to niezapamiętywanie haseł na komputerze oraz używanie różnych haseł dostępu do różnych miejsc i zmienianie haseł co jakiś czas. Najlepiej i optymalnie, aby zmieniać hasło przykładowo raz w miesiącu.

napisane przez: