Komputer a dziecko: Jak zabezpieczyć dziecko przed szkodliwym wpływem komputera

Korzystanie z komputera czy też z Internetu jest obecnie standardem.

Nie ma się co temu dziwić, bowiem sieć jak także i sprzęt komputerowy potrafią wciągnąć ludzi w każdej grupie wiekowej. Jest to sposobność do tego, aby czerpać w nowatorski sposób przyjemność, rozrywkę, jest to szansa na odprężenie, ale też wiele pozytywów takich jak między innymi możliwość darmowego uczenia się, czy też sposobność do pracowania.

Sporo emocji komputer oraz Internet dostarczają także małoletnim. Dzieci i młodzież uwielbiają spędzać czas online. Niestety wiele osób nie jest zupełnie świadomych tego, że ten rodzaj wynalazku wiąże się także z dużymi zagrożeniami.

Możemy mówić o nerwowości dzieciaków, większym stresie, niekiedy nawet rozwoju nerwic czy też zbytniej dekoncentracji. Maluch zaczyna mieć kłopoty z odróżnieniem tego, co jest realne od tego, co wirtualne. Konieczne jest także popatrzenie na fakt, iż komputer potrafi skutecznie uzależnić. Uczmy zatem dziecko korzystać z komputera w sposób rozsądny i umiarkowany. Nie zostawiajmy malucha bez nadzoru, aby oglądał zasoby sieci, jakie są dla niego niedozwolone. Ponadto pamiętajmy też o tym, żeby zainstalować odpowiednie programy komputerowe, jakie pozwalają na szybkie i bezproblemowe zablokowanie stron niedopuszczalnych dla nieletnich.

Warto także pokazać dzieciom, że komputer może służyć również do ich edukacji. Możemy samodzielnie wybrać takie gry, które będą wartościowe. Co więcej, odszukujmy interesujące strony i dopiero wtedy dokonujmy selekcji, przekazując dzieciom konkretnie, starannie dobrany wykaz linków, w jakie mogą klikać. Kolejna kwestia to zabezpieczenie dzieci przed dostępem do niebezpiecznych treści poprzez stosowne oprogramowanie i filtry rodzinne.

napisane przez: