Komputer a dziecko: Zagrożenia korzystania z komputera przez dzieci

Spędzanie czasu przed komputerem wymaga przede wszystkim rozwagi.

Nie jest wskazane, abyśmy pozwalali naszej pociesze na długotrwałe korzystanie z tego rodzaju urządzeń, o ile nie korzysta on z niego w sposób efektywny i przydatny. Warto zatem właściwie przygotować się na moment, zanim dopuścimy dziecko do elektroniki.

Kiedy nie zapanujemy nad nim i tym, co robi w sieci i do czego stosuje komputer już na samym początku, nie ma sposobności oduczenia go w późniejszym czasie dawnych przyzwyczajeń, które niekiedy urastają wręcz do rangi uzależnień.

Obcowanie z komputerem za długo może być szkodliwe także dla zdrowia dziecka – niekiedy maluch nie ma czasu na jedzenie, traci apetyt, stresuje się, wprowadza w stany oderwania od świata realnego i rzeczywistości, staje się agresywny, nadpobudliwy i do tego pogarsza się jego wzrok. Niektóre dzieci denerwując się podczas grania na komputerze czy przesiadując na komunikatorach, non stop rozmawiając ze znajomymi online, nawet nie postrzegają, kiedy podjadają. Nie mają też żadnej aktywności fizycznej, bowiem ich głównym zajęciem jest spędzanie czasu przy komputerze, stąd nie dziwi fakt, iż dziecko staje się grube, otyłe i musi leczyć się na nadwagę.

Warto wiedzieć także, że rozproszenie wywołane uzależnieniem od sieci i komputera oraz ciągła dezorientacja, niekoncentrowanie się na niczym innym i brak skupienia na życiu w realu bazują na negatywnych wynikach w nauce. Dzieci bardzo często również „wkręcają się”, nawet gdy są już dość duże i teoretycznie powinny odróżniać świat rzeczywisty od wirtualnego. Musimy wiedzieć, że wąska jest granica między uzależnieniem od komputera a pasją do spędzania przy nim czasu. Dlatego też wiele zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunów a także od tego, na ile pozwolą dzieciakom. Dopuszczajmy maluchy do wynalazku współczesności, ale w granicach zdrowego rozsądku oraz w umiarze. Musimy też wiedzieć, że dzieciaki powinny być chronione przed nieuczciwymi ludźmi, wykorzystującymi dziecięcą naiwność – pornografia, pedofilia, dewianci.

Koniecznie wskażmy dziecku na samym początku jego przygody z Internetem z jakich źródeł ma prawo korzystać, a gdzie dostępu już nie ma.

napisane przez: